Leg It For Library

Leg It For Library

Age Group Results

November 17, 2018


Results By Running with Amanda Race Timing


2 Mile Run Men: Top Finishers 30-34 70-74
2 Mile Run Women: Top Finishers 0- 5 6- 9 20-24 30-34 35-39 45-49 55-59 65-69 70-74
2 Mile Walk Men: Top Finishers
2 Mile Walk Women: Top Finishers

2 Mile Run

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Desiree Lewis 275 32 4 14:54.0 14:54.0 7:27/M
2 Mary Paige Marty 236 24 6 15:45.8 15:45.8 7:53/M
3 Jackie Williams 233 57 7 18:03.5 18:03.5 9:02/M
4 Meredith McGinty 234 33 8 19:41.4 19:41.4 9:51/M
5 Cindy Walsh 272 51 9 21:14.1 21:14.1 10:37/M
Top

Female 5 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Lizzy Donell 259 3 22 33:43.6 33:43.6 16:52/M
Top

Female 6 to 9

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Cadence Warren 245 7 11 24:18.9 24:18.9 12:09/M
2 Carissa Lewis 276 6 15 25:11.8 25:11.8 12:36/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Holly Treece 266 23 16 25:30.0 25:30.0 12:45/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Sara Donell 257 30 23 33:43.8 33:43.8 16:52/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Morgan Lassiter 235 37 10 21:55.4 21:55.4 10:58/M
2 Meagin Warren 244 38 12 24:20.9 24:20.9 12:10/M
3 Kim Beard 252 37 13 24:23.5 24:23.5 12:12/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kristy Eastridge 273 47 18 26:52.7 26:52.7 13:26/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Karen Kyle 243 57 17 26:14.0 26:14.0 13:07/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jo Nell Warren 250 69 20 33:10.2 33:10.2 16:35/M
2 Glenda Stagg 270 68 24 34:48.2 34:48.2 17:24/M
Top

Female 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Debbie Whillock 249 71 19 33:10.0 33:10.0 16:35/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Asher Adamson 256 11 1 13:45.4 13:45.4 6:53/M
2 Harper Jones 267 12 2 13:48.5 13:48.5 6:54/M
3 Parker Ables 268 18 3 13:48.9 13:48.9 6:54/M
4 Jose Hernandez 265 25 5 15:16.3 15:16.3 7:38/M
5 Bryan Lewis 277 42 14 25:11.7 25:11.7 12:36/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Adam Donell 258 31 21 33:34.9 33:34.9 16:47/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Eric Stagg 269 71 25 45:33.5 45:33.5 22:47/M
 

2 Mile Walk

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kim Helmbeck 253 55 1 27:27.2 27:27.2 13:44/M
2 AMANDA JAMES 231 42 2 27:52.8 27:52.8 13:56/M
3 Hannah Bixler 246 26 5 33:58.6 33:58.6 16:59/M
4 Margareta Beard 251 76 6 35:15.0 35:15.0 17:38/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Bill Fleming 274 59 3 28:09.4 28:09.4 14:05/M
2 Robert Meyer 237 62 4 30:39.0 30:39.0 15:20/M
3 Manuel Bixler 248 57 7 45:32.6 45:32.6 22:46/M

Running with Amanda Race Timing